Jarosław Narymunt Rożyński

Absurdalna płaca minimalna po raz kolejny

21 grudnia 2016r

Od 1 stycznia znacząco wzrośnie wynagrodzenie minimalne. W 2017 roku będzie to 2000 brutto, chyba, że w ramach kupowania spokoju społecznego, rząd zdecyduje się na kolejną podwyżkę.

W mojej ocenie płaca minimalna nie powinna w ogóle pojawić się w przestrzeni gospodarczej. Równie dobrze można ustawić cenę minimalną na ropę, cenę minimalną na pieczywo czy też cenę minimalną za koszenie trawnika. Rząd nie może być pośrednikiem pomidzy zawierającym umowę pracodawcą a pracownikiem.

Prawo i Sprawiedliwość odtwarza realia znane z PRL. Podniesienie płacy minimalnej o 8,1% to przede wszystkim brak liczenia się z konsekwencjami takich decyzji. Takie działania bardzo szybko przekształcą się w rosnące zadłużenie oraz wzrost bezrobocia. Nie ulega wątpliwości również fakt, że znacząco powiększy się szara strefa.

Płace, ceny, stawki i inne transfery środków powinny być regulowane przez rynek, a nie przez państwo. Kto próbuje działać wbrew podstawowym zasadom ekonomii, szybko przekona się jak bolesne jest to doświadczenie.

Najwyraźniej nowe pokolenie Polaków nie wie, a stare pokolenie już tego nie nie pamięta, czym skończyło się centralne planowanie organizowane przez PZPR i czeka nas powtórka z przeszłości.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl