Jarosław Narymunt Rożyński

Ukraińska waluta spada na dno

1 luty 2015r

Narodowy Bank Ukrainy nie jest już w stanie bronić ukraińskiej waluty. Hrywna od dłuższego czasu traci na wartości ze względu na konflikt z Rosją. W efekcie Ukraina znajdzie się w jeszcze trudniejszej sytuacji pod względem możliwości spłaty kredytów zaciagnięty w dolarach lub euro. Można już w tej chwili powiedzieć, że stan ukraińskiej gospodarki nie rokuje na możliwość spłaty zaciągniętych kredytów, jak również utrzymania kontroli nad państwem w takim kształcie, w jakim była przed utratą Krymu.

Ukraińscy politycy dwoją się i troją, aby utrzymać kontrolę nad społeczeństwem. Dla opinii międzynarodowej nie ma natomiast żadnych wątpliwości, że los tego kraju został już przesądzony. Zachód biernie przygląda się agresji Rosji na swojego sąsiada, tak samo jak biernie reagował na oderwanie części terytorium od Gruzji.

Przy okazji warto również zauważyć, że w całym tym kotle zniknęły pojęcia takie jak Unia Europejska i NATO. To nie przedstawiciel Unii Europejskiej negocjuje los Ukrainy, lecz Niemcy, Francja i Rosja. Czy nadal mamy złudzenia wspólnoty europejskiej ?

Nie ulega już wątpliwości, że Rosja zamierza Ukrainę połknąć w całości. Nie wiadomo jednak czy będzie ona dla niej drugim Afganistanem czy też drugą Osetią lub Abchazją. To już zależy wyłącznie od Ukraińców.

- Jarosław Narymunt Rożyński,