Jarosław Narymunt Rożyński

Trzeba podnieść kwotę wolną od podatku !

30 stycznia 2015r

Od wielu lat wraca temat kwoty wolnej od podatku. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, nasi sąsiedi poczynili wiele zmian w tym zakresie. W Polsce niestety od dłuższego czasu nic się nie zmieniło. Sprawa kwoty wolnej od podatku w stosunku do minimum egzystencji jest niestety przez polityków partyjnych zbyt lekko traktowana. Jedną z pierwszych moich inicjatyw będzie właśnie podniesienie kwoty wolnej od podatku. Uważam, że kwota wolna od podatku powinna wynosić dwukrotną kwotę średniego wynagrodzenia.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku przynosi korzyści gospodarcze, społeczne i prawne. Dotyczy to przede wszystkim pracowników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej a ich praca na etacie jest jednocześnie ich jedynym źródłem utrzymania. Na tle innych krajów europejskich nasza kwota wolna od podatku jest nieprawdopodobnie niska. Mamy najniższą kwotę wolną od podatku w całej Europie. Warto przypomnieć, że w Grecji jest to ponad 20,000 złotych; we Francji 25,000 zł a w Niemczech aż 30,000 złotych.

Warto zauważyć, że sprawa kwoty wolnej od podatku została już wcześniej poruszona przez rzecznika praw obywatelskich, panią Irene Lipowicz, która zaskarżyła ją nawet do Trybunału Konstytucyjnego. W uzasadnieniu wyjaśniła, że kwota jest tak niska, że nawet osoby żyjące na progu ubóstwa lub minimum egzystencji - muszą płacić podatki. Jest to elementarna sprzeczność z podstawowymi zasadami sprawiedliwości społecznej.

Tymczasem w Polsce od 2009 roku kwota wolna od podatku jest konsekwentnie zamrożona. Nie podąża nawet za wzrostem cen, a tym bardziej za inflacją. Można to również tłumaczyć w taki sposób, że odczuwalny pobór podatków jest coraz bardziej dotkliwy.

Warto zwrócić szczególną uwagę, że prezydent Bronisław Komorowski nie podniósł tej kwestii przez cały okres swoich rządów. Co więcej, zapowiedział, że nie widzi możliwości zmiany do 2017 roku.

- Jarosław Narymunt Rożyński,


źródła :
1/ Gazeta Prawna,
2/ Gazeta Wyborcza,
3/ niewygodne.info.pl