Jarosław Narymunt Rożyński

Gdzie jest polska e-administracja ?

28 stycznia 2015r

Pomimo wielu planów modernizacji i informatyzacji administracji publicznej - do dnia dzisiejszego nadal nie mamy elektronicznych dowodów osobistych, elektronicznych kart ubezpieczenia zdrowotnego, elektronicznych skrzynek podawczychw urzędach i wielu innych podstawowych usług. Na dodatek jak pokazały ostatnie wydarzenia - system wyborczy okazał się być klapą, a luki w innych elektronicznych usługach są tak duże, że praktycznie uniemożliwiają ich praktyczne wykorzystanie.

Jarosław Narymunt RożyńskiPolska potrzebuje e-administracji jak ryba wody. Dobrym przykładem jest tutaj oprogramowanie do wypełniania PIT. Z aplikacji eDeklaracje pozwalającej składać PIT'y w formie elektronicznej korzysta około 7 mln Polaków. Jest to najpopularniejsza w naszym kraju forma elektronicznego kontaktu z urzędem. Oczywiście są różne niedociągnięcia i problemy techniczne, ale zwykle mają one charakter przejściowy i mają one miejsce w trakcie eksploatacji wszystkich systemów informatycznych.

System eDeklaracji opiera się przede wszystkim o interaktywne formularze, które po weryfikacji wysyłane są do właściwego urzędu. Istnieje zatem szerokie pole do rozbudowy tego systemu poprzez wprowadzenie kolejnych formularzy umożliwiających podejmowanie innych działań. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie by za pomocą tej samej aplikacji np. rejestrować jednoosobową działalność gospodarczą.

W aktualnym rankingu ONZ e-Government Survey, nasza e-administracja znalazła się na 42 miejscu na świecie. W Europie znaleźliśm się na 22 miejscu. Wyżej od nas stoi nie tylko Litwa, Łotwa, Słowenia i Estonia - ale również Rosja.

Dlaczego tak się dzieje ?

Przede wszystkim ze względu na złe, niespójne i sprzeczne ze sobą prawo. Dopóki nie uprościmy prawa i niewyeliminujemy zbędnych przepisów - nie będziemy w stanie zaimplementować rozwiązań informatycznych. Drugą przyczyną jest niestety korupcja. Kolejne afery związane z informatyzacją administracji publicznej - powodują odsunięcie projektów w nieokreśloną przyszłość.

- Jarosław Narymunt Rożyński,