Jarosław Narymunt Rożyński

Żyła złota w ZUS

26 stycznia 2014r

Do mediów przedostała się informacja, iż w trakcie protestów górników prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozdał swoim podwładnym ponad 4,2 mln złotych na premie. Te pieniądze oczywiście nie pochodzą z zysku z inwestycji ZUS lub z produkcji dóbr, które zostały sprzedane w konkurencyjnych cenach na wolnym rynku - lecz ze składek płatników. W tym samym czasie anulowane są długi wynikające z nieopłaconych składek ZUS w innych państwowych spółkach. Tworzy się zamknięte koło zadłużenia, a jednocześnie ZUS zachowuje się jakby właśnie trafił na nową żyłę złota.

Od 1 stycznia emerytury większości seniorów zostały podniesione o średnio 29 zł netto. W tym samym czasie przeciętna nagroda dla pracownika ZUS wynosi 91 zł netto. Jakie w tym państwie mamy priorytety ? Czy ważniejsza jest pomoc emerytom, którzy przez lata pracowali i płacili składki na ZUS czy też utrzymanie administracji państwowej jako swojej grupy wyborców ?

Jest to kolejna podwyżka płac w administracji publicznej po deklaracji premier Ewy Kopacz o podwyżce dla urzędników administracji publicznej od 1 stycznia 2016 roku. Nie od dziś politycy sejmowi przypominają nam, że partie polityczne najchętniej wydają nasze, a nie swoje pieniądze.

- Jarosław Narymunt Rożyński,