Jarosław Narymunt Rożyński

Masowa mobilizacja na Białorusi

19 stycznia 2015r

O pierwszych jaskółkach zwiastujących przygotowania Białorusi do wojny pisałem 5 sierpnia 2014 roku. Do tematu wróciłem 25 sierpnia oraz kilka razy w następnych miesiącach. Najogólniej mówiąc sygnalizowałem rosnące zagrożenie już ponad pół roku temu. Dzisiaj te wszystkie czynniki skupiły się i cały świat obiegła jasna wiadomość - na Białorusi trwa pełna mobilizacja i przygotowanie do wojny.

Wśród wielu informacji jakie pojawiły się w ostatnich dniach w sieci, znajdują się również takie, które mówią o masowym wcielaniu ludzi do wojska. Białoruskie Ministerstwo Obrony Narodowej przyznaje, że faktycznie odbywa się mobilizacja rezerwistów, lecz odbywa się to zgodnie z planem dotyczącym rutynowych ćwiczeń mobilizacyjnych.

W komunikatach prasowych pojawiły się informacje, iż pod koniec 2014 roku przyjęto nowy plan obrony kraju, w którym uwzględniono konieczność walki z "nieoznakowanymi formacjami". W najbliższym czasie wchodzą w życie również nowe regulacje prawne, w ramach których wysyłanie zbrojnych band na wzór tych obecnych na Ukrainie Wschodniej, będzie traktowane jako atak na suwerenne państwo.

- Jarosław Narymunt Rożyński,