Jarosław Narymunt Rożyński

Polska hurtownia wyborców

17 stycznia 2015r

Od wielu lat jesteśmy świadkami obietnic przedwyborczych oraz podwyżek płac w administracji publicznej przed wyborami. Takie działania mają na celu zdyscyplinowanie elektoratu partii rządzącej i stworzenie iluzji zagrożenia miejsca pracy w przypadku wygranej wyborów przez opozycję. Nigdy jednak proceder ten nie odbywał się na taką skalę jak do tej pory. W mediach głównego nurtu pojawiła się już informacja, że z pieniędzy podatników zostanie przeznaczone 15 000 000 złotych na kampanię prezydencką Bronisława Komorowskiego. Jednocześnie premier Ewa Kopacz zapowiedziała podwyżki dla pracowników administracji publicznej. Warto dodać, że na "trzynastki" urzędników wydamy dodatkowo 5 miliardów złotych, które dostaną również urzędnicy upomnieni naganą.

Z różnych informacji prasowych wynika, że podwyżka w administracji państwowej będzie wynosiła 5% tzw. kwoty bazowej. Najważniejszą argumentacją za podwyżkami jest ... brak podwyżek w ostatnim okresie. Nie ma absolutnie mowy o wynikach jakości czy też zwiększonej wydajności pracy. Zamiast tego działa tutaj prosta zasada - jeżeli jesteś urzędnikiem i będziesz głosował za Platformą Obywatelską, to od 1 stycznia 2016 roku dostaniesz od koalicji podwyżki. Jeżeli natomiast wybory wygra opozycja to ... niewiadomo, niewiadomo. Najprawdopodobniej nie tylko nie dostaniesz podwyżki, ale również stracisz pracę. Taka metoda kija i marchewki mobilizuje nie tylko samych pracowników administracji publicznej, ale również ich rodziny, które przecież nie chcą by mama / tata / mąż / żona / kuzyn / brat / siostra / syn zięć / teść / teściowa / szwagier stracili pracę.

Tam gdzie są publiczne pieniądze i posady, nie może oczywiście zabraknąć związków zawodowych. Krajowa Sekcja Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ "Solidarność" liczy około 500 000 członków, co wraz z rodzinami daje grupę około 1 500 000 wyborców. Takiej okazji nie przegapi żadna z obecnych partii politycznych zasiadających w Sejmie.

Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyborów prezydenckich. Kandydaci nie będący członkami sejmowych partii politycznych nie mogą liczyć na takie hojne kwoty jakie na wybory wyda Platforma Obywatelska lub Prawo i Sprawiedliwość. Co ważne, będą to pieniądze nas wszystkich - podatników.

„Pięć lat temu przeznaczyliśmy na kampanię prezydencką 15 mln zł. Na zarządzie wywiązał się mały spór, bo były głosy, że Komorowski jest urzędującym prezydentem i nie potrzeba mu aż tyle pieniędzy. Jednak większość uznała, że wygrana w pierwszej turze wcale nie jest pewna i nie ma co skąpić pieniędzy” – powiedział „Gazecie Wyborczej” jeden z członków zarządu PO.

WPROST:

"– Rozmawiałam z prezydentem. Mówię wam to w absolutnej tajemnicy. Prezydent chce wsparcia personalnego i finansowego na kampanię wyborczą – oświadczyła premier Ewa Kopacz podczas ostatniego zarządu krajowego Platformy. – A o jakich pieniądzach mówimy? – zareagował jeden z polityków. Skarbnik partii wyjaśnił, że chodzi o 15 milionów złotych, czyli dokładnie tyle, ile Bronisław Komorowski dostał na kampanię w 2010 roku.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że niestety ten sam mechanizm funkcjonuje od lat, a przeciętny wyborca nie zdaje sobie z tego sprawy. Polska polityka już od wielu lat nie ma na celu poprawienia bytu Obywateli Rzeczypospolitej Polski, lecz przede wszystkim utrzymanie u władzy tego samego środowiska, które wywalczyło sobie władzę w 1989 roku. Władza stała się celem samym w sobie, a w ostatnim rankingu transparentności znaleźliśmy się poniżej Rosji.

Czy tak wygląda obiecana wolność i demokracja ? Czy jesteśmy Obywatelami czy konsumentami przekazu jedynej słusznej klasy politycznej ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,

źródła :
1/ Wikipedia
2/ http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/474350,urzednicy-dostana-podwyzki-lobbuja-i-walcza-w-sejmie-u-poslow.html
3/ http://www.wprost.pl/ar/489624/Komorowski-chce-15-mln-zl-na-kampanie-od-PO-Dostanie-mniej/
4/ http://praca.interia.pl/news-koniec-z-mrozeniem-plac-w-sluzbie-cywilnej-kopacz-podnosi-pe,nId,1592617
5/ http://polskiepiekielko.pl/15-000-000-zl-na-kampanie-komorowskiego/
6/ http://kate1.salon24.pl/626953,czy-pbk-dostanie-15-milionow-od-po-na-kampanie
7/ http://www.wprost.pl/ar/489624/Komorowski-chce-15-mln-zl-na-kampanie-od-PO-Dostanie-mniej/
8/ http://wyborcza.pl/1,75478,17251370,PO_wyda_miliony_na_poparcie_Bronislawa_Komorowskiego.html