Jarosław Narymunt Rożyński

Atomowe projekty Rosji w Indiach

7 stycznia 2015r

Premier Indii Narendra Modi powiedział publicznie, że Rosja pozostanie głównym dostawcą uzbrojenia dla Indii. Tego samego dnia odbył się indyjsko-rosyjski szczyt, na którym uzgodniono, że rosyjska firma Rosatom dostarczy Indiom 12 reaktorów atomowych. Nowe projekty mają ścisły związek z rynkiem ropy i węgla oraz zmieniającą się dynamicznie gospodarką Indii.

Cały projekt jest bardzo duży i zakłada ogólne kroki jakie powinny zostać zrealizowane w ciągu 20 lat. Nie jest to pierwsze tego typu rosyjskie przedsięwzięcie w Indiach, ponieważ działa tam już jeden reaktor w elektrowni atomowej wybudowanej w Kudankulam w stanie Tamilnadu. Drugi reaktor ma rozpocząć pracę jeszcze w tym roku.

W tym samym czasie rosyjski koncern naftowy Rosnieft zobowiązał się do dostarczania do Indii ropy przez 10 lat.

W kwestii obronności obie strony liczą na projekty wspólnego myśliwca piątej generacji i wielozadaniowego samolotu transportowego. Rosja ma także wybudować dla Indii zaawansowane śmigłowce bojowe i ratunkowe.

Są to bardzo wyraźne sygnały, że pomimo presji ze strony wspólnoty USA i Europy - Rosja agresywnie podnosi relacje gospodarcze i obronne z innymi partnerami. Przed podjęciem decyzji w Indiach na pewno zastanawiano się, na ile wiarygodne są umowy i deklaracje rosyjskie w obliczu sankcji ekonomicznych oraz konsekwencji politycznych wynikłych z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomimo tych wszystkich kwestii - zdecydowano się na wieloletnią współpracę. Jest to wyraźny sygnał, że nie wszystkie państwa na świecie postrzegają Rosję jako upadające państwo. Polska powinna się zastanowić zatem nad postępowaniem Indii i wyciągnąć z tego daleko idące wnioski.

- Jarosław Narymunt Rożyński,