Jarosław Narymunt Rożyński

Recesja w 2015 roku

30 grudnia 2014r

Spadająca cena ropy to nie tylko problem Federacji Rosyjskiej, która wejdzie w recesję w 2015 roku. O ile w Rosji odpływ kapitału jest ściśle powiązany z sankcjami gospodarczymi oraz modelem gospodarki opartej o eksport surowców mineralnych, o tyle bardzo trudno będzie wytłumaczyć przeciętnemy Kowalskiemu, dlaczego ten sam problem dotyka również jego kraju. Światowy rynek ropy ma wpływ na sytuację gospodarczą praktycznie każdego kraju na świecie. Te ostatnie zmiany jakich byliśmy świadkami, będą miały dalekosiężne skutki nie tylko dla Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.

Recesja w 2015 roku spowoduje znaczący wzrost skrajnych sił politycznych w całej Europie. Zasada działania jest zawsze taka sama - najpierw wybucha kryzys w USA, potem przenosi się do Europy, następnie USA wychodzą z tego kryzysu ręką obronną - a Europa, nie. Taki sam schemat powtarzał się w 1922 roku, w 1939 roku, w 1979 roku i taki sam schemat powtórzy się również w 2015 roku. Po kryzysie finansowym - zawsze przychodzi wojna.

Amerykanie wykorzystują swoją pozycję geograficzną "wielkiej wyspy" z dostępem do dwóch oceanów, odciętej od głównego lądu czyli Europy i Azji. W ich naturalnym interesie geopolitycznym leży prowadzenie polityki zagranicznej i militarnej w taki sposób, aby żadne państwo na świecie nie wyrosło na potencjalnego konkurenta. Dotyczy to w takim samym stopniu Rosji, jak Chin, jak również Unii Europejskiej, czy jakiegokolwiek państwa na Bliskim Wschodzie. We współczesnej grze geopolitycznej to zawsze USA są inicjatorem rozdającym karty przy stole, głównym graczem i jednocześnie jedynym ustalającym zasady gry, a co za tym idzie - jedynym wygranym.

Recesja w 2015 roku będzie miała także znaczący wpływ na Polskę. Zawirowania gospodarcze na świecie nie ominą naszego kraju, a co za tym idzie - będą również wyraźnym czynnikiem destabilizującym przebieg wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,