Jarosław Narymunt Rożyński

Rosyjska infiltracja Europy

28 grudnia 2014r

W Polsce już od wielu miesięcy media głównego nurtu sugerują, że za partiami radykalnymi w Polsce stoi ciche wsparcie ze strony Federacji Rosyjskiej. Nie raz słyszeliśmy o tym, że czołowi przedstawiciele tych skrajnych ugrupowań pojawiali się na bankietach w ambasadzie rosyjskiej lub w sposób otwarty krytykowali postawy demokratyczne i patriotyczne na rzecz "pokoju i współpracy z Rosją". Zadziwiająco szybko pod dywan została zamieciona również sprawa udostępnionej w sieci poczty elektronicznej Alexandra Dugina, gdzie pojawiały się nazwiska czołowych polskich polityków, którzy bardzo często pojawiają się w popularnych programach publicystycznych. Nie jesteśmy jedynym państwem, w którym finanse z Kremla starają się wpływać na bieżącą politykę wewnętrzną.

Rosja okazała się wyjątkowo skuteczna w infiltracji środowisk politycznych na mapie całej Europy. W większości są to partie skrajnie negatywnie nastawione do Unii Europejskiej, mniejszości narodowych i etnicznych oraz wyjątkowo przychylne Federacji Rosyjskiej. Ostatnie wiadomości mówiące o tym, że niektóre partie polityczne, nie tylko we Francji ale również w innych państwach Unii Europejskiej, mają otwarte linie kredytowe w Rosji na kilka milionów dolarów - powinny postawić pod znakiem zapytania legalność funkcjonowania takich organizacji na scenie politycznej we własnym państwie. Zadziwiająco szybko media przestały się zajmować tym tematem, a przecież patrząc wstecz znamy również historię kanclerza Niemiec, który dziś zatrudniony jest w rosyjskim koncernie państwowym (paliwowym).

Unia Europejska sama w sobie nie posiada mechanizmów, które mogłyby stanowić kontratak w stosunku do takiej polityki. Nie jest to pierwszy przykład paraliżu postępowania tej ogromnej maszyny biurokratycznej w zderzeniu z prawdziwymi wyzwaniami geopolityki. Władimir Putin doskonale o tym wie i będzie z całą konsekwencją wykorzystywał wszystkie słabości. W najbliższym czasie możemy również spodziewać się coraz bardziej radykalnego stanowiska w Polsce ze strony partii antysystemowych. Ważne, abyśmy potrafili odróżnić, czy naprawdę są to partie działające w interesie wszystkich Polaków, czy tylko w imieniu partii politycznej i zewnętrznego sponsora.

- Jarosław Narymunt Rożyński,