Jarosław Narymunt Rożyński

Cześć i chwała bohaterom !

11 listopada 2014r

11 Listopada to dla wszystkich Polaków dzień szczególny. W tym dniu obchodzimy nie tylko Narodowe Święto Niepodległości, ale również Dzień Służby Cywilnej, a kiedyś również Święto Orderu Virtuti Militari. W 1673 roku, 11 listopada wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana III Sobieskiego pokonały w bitwie pod Chocimiem Turków pod dowództwem Husseina Paszy. W 1920 roku, 11 listopada Marszałek Polski Józef Piłsudski odznaczył miasto Lwów Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Od kilkunastu lat jednak to święto kojarzy się przede wszystkim z zamieszkami w centrum Warszawy. Atak na Polaka, który nosi na sobie godło Polski jest czynem haniebnym i niegodnym. Podniesienie ręki na Policjanta lub Żołnierza jest podniesieniem ręki na państwo polskie i najwyższą zbrodnią wobec własnego Narodu. Nie jest patriotą ten, kto przynosi hańbę Ojczyźnie. Nie jest godzien nazywać się Polakiem ten, kto nie nie ma szacunku dla Polaka w mundurze, w służbie dla Ojczyzny. Nie wolno niszczyć miasta, za którego wolność umierali nasi ojcowie i nasze matki.

Narodowe Święto Niepodległości jest dniem najważniejszym dla każdego Polaka. W 1918 roku odzyskaliśmy niepodległośc po 123 latach zaborów, a święto ustanowione w 1937 roku nie było obchodzone po II Wojnie Światowej, aż do 1989 roku. Gdy Józef Piłsudski przybył do Warszawy, na własne oczy zobaczył, co dla Polaków oznaczał rozejm w Campiegne - wspaniała radość i wzruszenie, poczucie wielkiej ulgi, oraz euforii z powodu odzyskania wolności i niepodległości.

W tym szczególnym dniu nie wolno nam zapominać o wszystkich tych, którzy oddali życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. Pamiętajmy o tym, że walczyli o naszą niepodległość, suwerenność, niezależność, wolność, bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin. Nie zapominajmy, że walczyli o dobro dla wszystkich Polaków. Nie wolno nam zmarnować tego wspaniałego daru, za który krew przelali nasi przodkowie.

W tym wyjątkowym dniu składam słowa uznania i podziękowania dla Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej oraz wszystkich pracowników służb specjalnych i administracji publicznej. Bez waszego wysiłku, trudu, ciężkiej służby i pracy, bez poświęcenia dla dobra naszej Ojczyzny, nie bylibyśmy wszyscy tutaj, w wolnej i suwerennej Polsce. Jesteście współczesnym pokoleniem, które nosi w sobie serce i dumę najwspanialszych synów i córek naszej ziemi. 11 listopada to również Wasze święto. Za wszystko, co robicie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszej wspólnej Polski, dla nas - z całego serca Wam dziękuję !

Cześć i chwała bohaterom !

- Jarosław Narymunt Rożyński,