Jarosław Narymunt Rożyński

Rosja znów sprzedaje broń do Syrii

11 listopad 2014r

Przedstawiciele władzy w Syrii oznajmili opinii publicznej, że Rosja dostarczy do tego kraju zaawansowane systemy rakietowe S-300. Do tej pory transakcja ta była wstrzymana m.in. ze względu na napiętą sytuację w regionie. Nowy ruch Rosji stawia trudniejsze wyzwanie przed siłami militarnymi Stanów Zjednoczonych i koalicji.

S300Rosyjski system rakietowy S-300 to broń ziemia-powietrze przeciw obiektom latającym w promieniu 300km. Przyglądając się położeniu geograficznemu Syrii od razu widać zatem, że swoim zasięgiem obejmuje również poza granice tego kraju. Umieszczenie takiego systemu w Syrii stanowiłoby poważne zagrożenie dla sił powietrznych Turcji oraz Izraela.

Komentatorzy i analitycy uważają, że ruch ten jest wymierzony przede wszystkim w siły koalicyjne walczące z Państwem Islamskim. Od kilkunastu tygodni trwają naloty na pozycje zajmowane przez terrorystów ISIL właśnie na terenie Syrii i Iraku. Innymi słowy Rosja zamierza utrudnić działania koalicji antyterrorystycznej poprzez dostarczenie broni przeciwlotniczej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,