Jarosław Narymunt Rożyński

Koalicja Ruchu Autonomii Śląska z Mniejszością Niemiecką

19 października 2014r

W przeddzień wyborów samorządowych Ruch Autonomii Śląska zawarł koalicję z Mniejszością Niemiecką. Politycy Ruchu Autonomii Śląska mają wspierać projekt rozszerzenia bazy edukacyjnej j. niemieckiego na Śląsku w zamian za głosy na kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego. Jednocześnie warto zauważyć, że Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość nie wystawią swojej listy w wyborach samorządowych.

Niemcy liczą na wsparcie w zakresie wielu projektów ze strony Ruchu Autonomii Śląska. Wśród propozycji pojawiają się m.in. takie rozwiązania jak zorganizowanie liceum ogólnokształcącego z językiem niemieckim jako wykładowym, otwarcie przedszkola z językiem niemieckim, oraz stworzenie Domu Kultury Niemieckiej. W miarę upływu czasu, z całą pewnością pojawią się nowe pomysły, zgodnie z zasadą, iż apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Mam jednak osobiste przeczucie, że ta koalicja odbije się czkawką. Czym innym jest dążenie do autonomii regionu, a czym innym opieranie swoich działań politycznych o wsparcie innego narodu. Trzeba jednak przyznać również, że może budzić zdziwienie sytuacja, gdy takie postępowanie nie spotyka się z powszechnym potępieniem przez polskie media.

- Jarosław Narymunt Rożyński,