Jarosław Narymunt Rożyński

Spada rating kredytowy Rosji

15 października 2014r

Renomowana Agencja Moody obniżyła rating kredytowy Rosji do Baa2. Oznacza to, że od poziomu śmieciowego dzielą Rosję już tylko dwa poziomy. Całkowity brak zaufania inwestorów, międzynarodowe sankcje gospodarcze, ucieczka kapitału zagranicznego, spadający kurs rubla, oraz przede wszystkim niekorzystne prognozy wzrostu wywołane przez konflikt na Ukrainie to główne czynniki uzasadniające decyzję. Jest to początek masowego "dobijania reputacji", którego konsekwencją będzie sukcesywne obniżanie wizerunku Rosji na międzynarodowym rynku finansowym.

MoodyW komentarzu do decyzji podano też obszerne uzasadnienie perspektywy ze wskazaniem na dalszy negatywny rozwój sytuacji. Bezpośrednie komentarze na większości portali finansowych wskazują jednocześnie na niemal pewną recesję w Rosji od przyszłego roku. Nie bez konsekwencji również pozostają informacje o ograniczaniu dostępu do Internetu, limitach dla kredytobiorców, oraz przede wszystkim nieustającym spadku cen ropy i gazu na rynku światowym.

W tym samym ratingu Agencji Moody Polska utrzymuje ocenę A2 od 2002 roku i jest to jeden z najbardziej stabilnych ratingów ze wszystkich badanych podmiotów na rynku międzynarodowym. W wolnym tłumaczeniu oznacza to, że w skali ratingowej nasze państwo emituje obligacje klasy średnij-wyższej o stosunkowo niskim ryzyku, natomiast obligacje Rosji ocenione zostały jako obligacje obarczone bardzo wysokim ryzykiem. Innymi słowy, Federacja Rosyjska, której dług publiczny to zaledwie 10% PKB, otrzymała ocenę tylko o jedno "oczko" wyżej od Grecji, której dług publiczny wynosi 220% PKB.

Ekonomia to też broń, skuteczna. Również propaganda. Wiadomości braku żywności w Federacji Rosyjskiej, oraz o rosjanach zjadających krokodyle i węże zakupione na dzikich rynkach na Bliskim Wschodnie trudno uznać za przypadek w takich okolicznościach geopolitycznych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,