Jarosław Narymunt Rożyński

Czeka nas kolejne podwyższenie wieku emerytalnego?

02 października 2014r

Bardzo niejasnym sygnałem jest utajnienie kolejnego raportu dotyczącego ZUS. Na te enigmatyczne działania nakłada się jeszcze coraz częściej pojawiająca się w przestrzeni publicznej debata na temat podwyższenia wieku emerytalnego do 69 lub 70 lat. W ten sposób koalicja rządząca m.in. bada potencjalną reakcję społeczeństwa oraz możliwość wprowadzenia takiej zmiany jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

EmeryturaCzy zauważyli Państwo, że praktycznie bez echa w mediach przeszła sprawa uchwalenia budżetu na 2015 rok? Zwykle już pod koniec sierpnia w mediach trwały debaty na temat zadłużenia, możliwych reform oraz wysokości podatków w przyszłym roku. Tymczasem w tym roku mamy już październik i w sprawie budżetu cisza jak makiem zasiał. Zgodnie z procedurą budżetową założenia projektu budżetu państwa na następny rok rząd ma przedstawić do 15 czerwca Komisji Trójstronnej. Projekt wstępny Komisja powinna otrzymać do 10 września, a do końca września rząd powinien przyjąć i przekazać do Sejmu ostateczny projekt budżetu wraz z uzasadnieniem.

Będzie to ciekawa sytuacja, gdzie założenia projektu budżetu państwa na rok 2015 przygotowano pod rządami jednego premiera, a projekt ostateczny będzie oddany pod rządami innego premiera. Jednocześnie trudno nie oprzeć się wrażeniu, że tykająca bomba demograficzna i problemy z systemem ubezpieczeń społecznych zaczynają w końcu przynosić swoje żniwo. Będzie zatem trwał wyścig o przetrwanie do wyborów, objawiający się przede wszystkim gaszeniem pożaru "od akcji do akcji" jak to miał miejsce w przypadku ostatnich protestów górniczych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,