Jarosław Narymunt Rożyński

Iskrzy pomiędzy Rosją a Kazachstanem i Chinami

28 września 2014r

Nie przez przypadek Rosja ćwiczy scenariusz wojny atomowej przy granicy z Kazachstanem. Te wielkie i niezależne państwo może w przyszłości odgrywać bardzo ważną rolę w polityce Chin. Wiele analiz wskazuje jednoznacznie, że gdyby doszło do konfliktu pomiędzy Chinami a Rosją, to wojska Chińskie przedostałyby się do Rosji między innymi poprzez Kazachstan. Jednocześnie należy podkreślić, że Kazachowie to dzielny i dumny Naród i z całą pewnością nie pozwolą sobie na to, by Rosja traktowała ich ponownie jak część Związku Sowieckiego.

USA - KazachstanNie są zatem zaskoczeniem słowa prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który stwierdził, że Kazachstan może wystąpić z Unii Euroazjatyckiej, ponieważ nie zamierza być członkiem organizacji, która może zagrożić niepodległości ich ojczyzny. Jednocześnie Kazachstan ma całkowity komfort wyboru swojej przyszłej polityki gospodarczo-społecznej, gdyż nie musi wybierać pomiędzy USA i Chinami, lecz bez najmniejszego problemu może przecież rozwijać się korzystając ze współpracy z obiema potęgami.

Na koniec warto dodać jeszcze jeden kamyczek do tego ogródka, który dopełnia obraz tego, co tak naprawdę dzieje się za plecami Moskwy. Mianowicie w ostatnim czasie Kazachstan podpisał z USA porozumienie o współpracy wojskowej. W trakcie targów KADEX 2014 podpisano umowę rozszerzającą istniejący już kontrakt z zakresu współpracy i modernizacji Kazachskich sił zbrojnych w latach 2013-2017. Od wielu lat kwitnie także współpraca w zakresie stabilizacji w regionie będącym blisko Afganistanu. Wygląda zatem na to, że prezydent Kazachstanu dobrze orientuje się, gdzie w 2017 roku będą USA, gdzie będzie Rosja, oraz w jakim kierunku powinien zmierzać Kazachstan.

- Jarosław Narymunt Rożyński,

źródło :
http://kadex.kz/en/article/minister-defence-kazakhstan-usa-official-visit