Jarosław Narymunt Rożyński

Ukraina woli Łukaszenkę od Komorowskiego

15 września 2014r

Najnowsze sondaże przeprowadzone wśród opinii publicznej na Ukrainie moga spowodować w Polsce nie tylko zdziwienie, ale również niepokój. Nie jest zaskoczeniem, że najbardziej nielubianym światowym przywódcą został jednoznacznie prezydent Rosji Władimir Putin. Budzi natomiast zadumę fakt, że najbardziej lubianym przywódcą jest Aleksander Łukaszenka, a prezydent Polski znalazł się dopiero na 4 miejscu.

Aleksander ŁukaszenkaBronisław KomorowskiAż 62% Ukraińców wskzazało prezydenta Białorusi jak człowieka, do którego naród Ukraiński ma największe zaufanie spośród przywódców innych narodów. Na drugim miejscu znazał się prezydent Barack Obama z wynikiem 54%, a na trzecim kanclerz Angela Merkel z wynikiem 51%. Co ciekawe, mniej niż połowa Ukraińców wskazała na pozytywny stosunek do Bronisława Komorowskiego, bo zaledwie 45%.

Warto w tym kontekście zastanowić się, jak rzeczywiście postrzegana jest rola Polski w pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Niemcy nie ukrywały, że przedkładały wspólne interesy z Rosją ponad dobre relacje z Ukrainą oraz jej prawo do samostanowienia. Polska natomiast od samego początku wspierała Ukrainę na scenie międzynarodowej oraz w jej dążeniu do wolności. Po raz kolejny jednak możemy niestety obudzić się zawiedzeni, że nasze starania nie tylko nie zostały docenione, ale również mogą w przyszłości stać się przyczyną do konfrontacji z siłami radykalnymi Ukrainy, wspieranymi przez rosyjskie lobby oraz propagandę.

- Jarosław Narymunt Rożyński,

ps. Badanie przeprowadziła grupa "Rating" w dniach 9 do 19 sierpnia.