Jarosław Narymunt Rożyński

Szkocja pozostaje w Wielkiej Brytanii

10 wrzesnia 2014r

Większość Szkotów zadecydowała o pozostaniu w Wielkiej Brytanii. Królestwo wyszło z tego procesu jeszcze bardziej zjednoczone niż było dotychczas, ponieważ nie ulega wątpliwości, że referendum to zostanie użyte to jeszcze większej konsolidacji brytyjskiego społeczeństwa. Cameron zapewnił, że po szkockim referendum chce teraz "zrównoważonych rozwiązań konstytucyjnych" dla całej Wielkiej Brytanii. Historia uczy nas jednak, że w przypadku polityków słowa mają znaczenie drugorzędne.

Wyniki referendum zapewniają Wielkiej Brytanii przede wszystkim utrzymanie znacznej części terytorium, złóż ropy oraz zlokalizowanych w Szkocji baz arsenału nuklearnego. Są to krytyczne elementy determinujące potencjał gospodarczy wysp. Decyzja Szkotów, jak pisze Associated Press, daje też Wielkiej Brytanii częściową szansę uniknięcia niestabilności finansowej, prognozowanej przez część ekspertów w razie secesji Szkocji oraz utrzymanie siły brytyjskiego głosu w instytucjach międzynarodowych, w tym NATO oraz UE.

Jednak dżin z butelki został już uwolniony i w kolejce po następne referenda czeka już Irlandia Północna, Walia, oraz niektóre wyspy pozostające w składzie Wielkiej Brytanii. Nie wszystkie one znalazły się tam z własnej, nieprzymuszonej woli - dlatego nie wszystkie też podzielają entuzjam Anglii i Szkocji. Tak naprawdę należy sobie zdawać sprawę, że referendum w sprawie niepodległości Szkocji nie zamknęło pewnego etapu historii, a wręcz przeciwnie - otworzyło zupełnie nowy.

- Jarosław Narymunt Rożyński,