Jarosław Narymunt Rożyński

Mieliśmy już kryzys w NATO

29 sierpnia 2014r

Jeżeli zastanawiamy się nad tym czy NATO jest skutecznym sojuszem, to warto siegnać do historii wcale nie tak odległej. W 2003 roku Francja, Niemcy i Belgia zablokowały przecież pomoc dla Turcji w razie uderzenia z sąsiadującego Iraku. Była to kuriozalna sytuacja, w której malutkie państwo Belgia decydowało o tym, jaki los spotka takie mocarstwo jakim zawsze była Turcja.

Blokada odbyła się poprze zerwanie procedury ciszy. Polagała ona na tym, że NATO przystąpiłoby do natychmiastowych działań gdyby do rana żaden z krajów członkowskich się nie sprzeciwił. We wspólnym liście do sekretarza generalnego NATO George'a Robertsona ambasadorowie tych trzech państw uznali, że rozpoczęcie już teraz przygotowań oznaczałoby wejście w logikę wojny. Tej, zdaniem sygnatariuszy, można jeszcze uniknąć.

Było to ponad 10 lat temu i dzisiaj możemy zaobserwować jakie to przyniosło skutki. Powstało Państwo Islamskie z rozległymi kalifatami, których nie jest w stanie już konfrontować sama Turcja, a nawet Stany Zjednoczone potrzebują zbudować do działania szeroko rozumianą koalicję wielu państw. Nie mniej jednak jest to problem obecnie przede wszystkim lokalny, z którym zmierzyć się musi Arabia Saudyjska, Iran oraz Turcja.

- Jarosław Narymunt Rożyński,