Jarosław Narymunt Rożyński

Białoruś - wielka niewiadoma

25 sierpnia 2014r

Bardzo dziwne jest zachowanie Białorusi w ostatnich tygodniach. Z jednej strony wydaje się, że Białoruś i Rosja grają w znaną grę "dobry ojciec, zły ojciec", ale z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że na Białorusi obudził się ruch narodowy. W Internecie pojawiły się ostatnio również informacje o podwyższonej aktywności wojskowej, które natychmiast zostały zdementowane przez rzecznika białoruskiego Ministerstwa Obrony.

BiałoruśNie zmienia to jednak faktu, że bardzo duże ilości sprzętu wojskowego zostały przemieszczone i to głównie za pomocą transportu kolejowego.
Najczęściej jest to argumentowane jako przygotowania do nowych działań szkoleniowych, ale oczywiście żadne państwo nie zdradza swoich prawdziwych planów działań wojskowych. Niepokoi natomiast fakt, że w największym stopniu siły te są koncentrowane w okolicy granicy z £otwą oraz granicy z Ukrainą.

Nie należy również zapominać, że w 2015 roku na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie.
Aleksander Łukaszenka będzie zatem starał się nie zepsuć swojego wizerunku i umocnić swoją pozycję.
Możemy zatem w najbliższym czasie spodziewać się różnego rodzaju akcji propagandowych i to niestety nie tylko słownych i medialnych, ale również tych brutalnie namacalnych.

Bardzo szybko przekonamy się czy ta cisza to faktycznie zmiana kierunku wiatru, czy też nasza uśpiona czujność i przysłowiowa cisza przed burzą.


- Jarosław Narymunt Rożyński,