Jarosław Narymunt Rożyński

Litwa odcina się od Polaków

17 sierpnia 2014r

Od kilku tygodni na Litwie trwa coraz bardziej zacięty atak na Polaków, nawet tych, którzy w demokratycznych wyborach dostali się do litewskiego parlamentu, w tym również do koalicji rządzącej. W ostatnim czasie premier Litwy Algirdas Butkeviczius oznajmił, że partia AWPL nie otrzyma żadnego stanowiska w rządzie. Jest to wyraźnie radykalizująca się postawa litewskich polityków względem polskich wyborców.

AWPLBardzo wyraźnym sygnałem była dymisja ministra energetyki Jarosława Niewierowicza, który wbrew opinii szefa rządu zatwierdził na stanowisku wiceministra resortu panią Renatę Cytacką z AWPL. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy postawa premiera była tutaj szukaniem pretekstu do podjęcia decyzji, którą już wcześniej zaplanował, czy też rzeczywisty sprzeciw wobec tej konkretnej osoby. Jeżeli mówimy o konsekwentnym sprzeciwie - to warto zastanowić się, co wywołało takie emocje.

Renata CytackaTrzeba przyznać, że pani Renata Cytacka, ma silny charakter i zdeterminowaną postawę. Na łamach prasy oskarżyła prezydent Dalię Grybauskaitė o kłamstwa w kwestiach dotyczących sytuacji mniejszości polskiej na Litwie. Ponownie wzbudziła zainteresowanie mediów, gdy w święto państwowe zamiast flagi litewskiej - wywiesiła flagę Polski.

Między zaprzyjaźnionymi narodami, takie zachowanie nie wywołuje agresji, ale raczej sympatię. Polacy wywieszali wielokrotnie flagi Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, a nawet Niemiec - wyrażając sympatię i solidarność z innymi narodami w różnych okolicznościach. Bardzo dziwne jest zatem zachowanie Litwy, która przecież deklaruje, że przedstawia takie same stanowisko w sprawach geopolityki czy bezpieczeństwa.

- Jarosław Narymunt Rożyński,