Jarosław Narymunt Rożyński

Ciche bankructwo Argentyny

2 sierpnia 2014r

Od kilku tygodni w mediach na świecie spekulowano na temat możliwego bankructwa Argentyny. W mijającym tygodniu ten kraj zbankrutował po raz drugi w ciągu ostatnich lat. Jednocześnie rząd robi, co może by zapobiec panice i zapewnia swoich obywateli, że nie grozi tutaj żaden krach. Sektory najbardziej zagrożone to oczywiście energetyka, finanse i telekomunikacja.

Agencje ratingowe obniżyły ranking Argentyny do poziomu bankructwa. Niestety utrudnia to jeszcze bardziej negocjacje z wierzycielami, którymi są przede wszystkim zachodnie koncerny. To z nimi rząd Argentyny prowadzi negocjacje od wielu miesięcy.

Jednocześnie w Polsce panuje całkowita cisza medialna w tym temacie. Za bardzo narzucają się tutaj pewne podobieństwa. My również wyprzedaliśmy swoją państwową Telekomunikację Polską, przemysł stoczniowy, przemysł energetyczny, a instytucje finansowe już dawno tylko z nazwy są polskie. Mamy również podobną strukturę demograficzną, PKB na mieszkańca, PKB kraju... podobieństwa dla niektórych są po prostu zbyt oczywiste...

- Jarosław Narymunt Rożyński,