Jarosław Narymunt Rożyński

Czy Rosja przetrwa bez wsparcia Europy ?

17 lipca 2014r

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie wyraźnie pokazuje jak bardzo Unia Europejska podzielona jest w kwestii bezpieczeństwa. Słucznie skomentował to Brytyjski premier David Cameron oznajmiając, że wspólnota europejska zachowuje się czasami tak, jakby Europejczycy potrzebowali Rosji bardziej niż Rosja Europy. Wydaje się, że Władimir Putin zapomniał, że cała jego gospodarka jest w pełni uzależniona od rynku Unii Europejskiej. Coraz częściej pojawiają się również komentarze, że nie zapomnieli o tym jego najbliżsi współpracownicy, którzy już podjęli działania w celu zmiany władzy na Kremlu.

Głównym problemem obecnie jest oczywiście fakt, że najbardziej od rosyjskich surowców uzależniona jest gospodarka Niemiec. Tym samym wszelkie sankcje nałożone na Rosję - odbijają się automatycznie na gospodarce niemieckiej. Jednocześnie łańcuszek ten rozciąga się dalej, ponieważ trudno wyobrazić sobie postawienie na nogi gospodarki hiszpańskiej czy greckiej bez wyraźnego i bezpośredniego wsparcia z budżetu Niemiec.

Tym samym dochodzimy do ciekawego wniosku. Im silniejsze uderzenie gospodarcze w Rosję, tym większe skutki również wewnątrz Unii Europejskiej. Tylko nadal pozostaje otwarte pytanie - kto jest w stanie przetrwać dłużej ? Rosja maszerująca na zachód za pieniądze europejczyków, czy Unia Europejska, której upadająca gospodarka w ogromnej mierze uzależniona jest od importu z Rosji ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,