Jarosław Narymunt Rożyński

Unijny skok na kasę

11 lipca 2014r

Najnowsze sondaże pokazują, że zdecydowana większość Polaków jest przekonana, iż bycie europosłem to nic innego jak skok na kasę. Nie znane są społeczeństwu, ani zakres obowiązków europosła, ani rezultaty, ani tym bardziej praca, którą na codzień taka osoba się zajmuje. Jednocześnie można zadać sobie pytanie - czy kiedykolwiek w mediach usłyszeliśmy jakieś komplementy pod adresem naszym polityków w Brukseli ?

To z jednej strony wyjaśnie również bardzo niską frekwencję w wyborach. Polacy przekonani są, że oddając głos nie decydują o tym, kto będzie skuteczniej walczył o interesy Polski w Unii Europejskiej, ale komu dać pieniądze. Caly system wyborczy został sprowadzony do wyboru "lubię - nie lubię". Przerażająca jest statystyka, która mówi, że aż 76% Polaków nie widzi żadnych korzyści z pracy eurodeputowanych.

Bardzo przykry jest również fakt, że taką postawę obywateli wykorzystują rownież politycy. Trudno znaleźć na stronie któregokolwiek europosła informację o tym jakie zamierza prowadzić działania, albo jakiś dokonał zmian. Większość treści ma charakter sprawozdawczy i opisuje wydarzenia "w Unii Europejskiej", tak jakby to nadal była struktura, do której nie należymy. A przecież należymy, jesteśmy jej częścią i powinniśmy mieć duży wpływ na jej kształt. Za to właśnie europosłowie dostają swoje wynagrodzenie.

- Jarosław Narymunt Rożyński,