Jarosław Narymunt Rożyński

Liczby nie kłamią

8 lipca 2014r

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że nie jesteśmy ani drugą Japonią, ani tym bardziej drugą Irlandią. Pomimo propagandy sukcesu wtłaczanej na siłę przez media głównego nurtu - wystarczy spojrzeć na liczby, aby obudzić się z oparów absurdu serwowanych nam codziennie przez polityków partyjnych.

Weźmy średnie zarobki europejskie, nie tylko UE. Polska znajduje się na 23 miejscu przy średniej kwocie netto 2669 zł / mc. Przed nami są takie kraje jak Estonia (2935zł), Grecja (3963zł), Hiszpania (6369zł), Irlandia (9317zł), a nawet Turcja (2729zł). Jednocześnie nikt nie jest w stanie wmówić nam, że są tam o wiele wyższe koszty życia niż w Polsce. W epoce internetu wystarczy rzucić okiem w odpowiednie portale, by przekonać się, że żywność i środki codziennego użytku są zazwyczaj tańsze. Ponadto koszt wynajęcia 2 pokojowego mieszkania w centrum Cork (IE) lub Allicante (ES), są mniejsze niż koszty wynajęcia 2 pokojowego mieszkania w Warszawie lub Poznaniu.

W rankingu ONZ "Global Age Watch", badającym jakość życia osób powyżej 60 roku życia, Polska zajęła 32 miejscie na 91 państw badanych. W Unii Europejskiej zajęliśmy ostatnie miejsce. Lepiej od nas wypadła nawet Białoruś (60 miejsce), Rumunia (48 miejsce), Bułgaria (47 miejsce). Jednocześnie ten sam ranking prognozuje, że przed 2050 rokiem, ludzie powyżej 60 roku życia będą stanowić ponad 35% naszej populacji.

Podsumować można tylko w jeden sposób. Czeka nas ogromna praca w najbliższych latach, natomiast Panom, którzy od 25 lat rządzą Polską - najwyższy czas powiedzieć : wasz czas się skończył, dziękujemy.

- Jarosław Narymunt Rożyński,