Jarosław Narymunt Rożyński

Konflikt interesów USA i Europy Zachodniej

11 czerwca 2014r

Do tej pory wydawało się, że USA i Europa praktycznie mówią jednym głosem. Obraz ten szybko rozmazał się, gdy okazało się, że wojsko Rosji jest szkolone przez specjalistów z Niemiec, oraz gdy Francja otwarcie zaczęła sprzedawać broń Federacji Rosyjskiej. Obraz ten jeszcze bardziej rozmazał się, gdy okazało się, że żywotne interesy geopolityczne USA i Europy Zachodniej - również drastycznie różnią się od siebie. Konflikt interesów był od samego początku jasny dla USA i Europy Zachodniej. Nie jestem jednak pewien, czy w Europie Wschodniej również fakt dotarł do właściwych osób.

Tym samym dla Polski i Stanów Zjednoczonych otwierają się nowe obszary do współpracy. USA wielokrotnie apelowały do Francji w sprawie okrętów desantowych budowanych specjalnie dla Rosji. Jednocześnie musimy mieć pełną świadomość, że stałe stacjonowanie wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej to najmniej prawdopodobny scenariusz. Zamiast tego USA będą wdrażać program rozwoju w podobny sposób jak miało to wcześniej miejsce w Korei Południowej i Izraelu dociskając z drugiej strony budżet Federacji Rosyjskiej.

Według wcześniejszych szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko w pierwszych miesiącach 2014 roku z Rosji odpłynął kapitał zagraniczny w wysokości 70 mld dolarów, co zdaniem ekspertów, jest "bolesnym ciosem" dla tamtejszej gospodarki, która w ten sposób została pozbawiona części środków na modernizację.

Obecnie wydatki USA na cele wojskowe stanowią jednak ponad 70 proc. wydatków wszystkich państw NATO. Jednocześnie budżet obrony USA jest większy niż 16 kolejnych państw na liście. Ponadto całkowity budżet USA jest wielokrotnie większy od budżetu Rosji.

Polska to chlubny wyjątek, kraj, który przewodzi innym państwom regionu Europy Środkowo-Wschodniej, ale inne kraje europejskie są oporne w zaostrzaniu kolejnych sankcji wobec Rosji. Tym samym wysuwamy się na jedynego potencjalnego partnera USA w interesach geopolitycznych.

Wnioski płyną dla nas bardzo proste - musimy wyciągnąć rękę, podjąć inicjatywę i stawić czoła faktom. Rozpad Rosji jest nieunikniony.

- Jarosław Narymunt Rożyński,