Jarosław Narymunt Rożyński

Czesi i Słowacy odwracają się od NATO

3 czerwca 2014r

Kilka dni temu Czesi wydali zaskakujące oświadczenie, w którym stwierdzają, iż nie chcieliby widzieć wojsk NATO na swoim terenie. Jeszcze większym zaskoczeniem, jest to, że zaledwie kilkanaście godzin później Słowacja również zajęła takie stanowisko. Premier tego kraju oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji. Jest to co najmniej dziwne zachowanie przywódców krajów, które wysłały wcześniej swoich żołnierzy do Iraku, Kosowa, Libanu, Afganistanu i wielu innych miejsc na całym świecie.

Jeszcze trudniej zrozumieć tłumaczenie tych władz, że powodem takiego zachowania jest pamięć po inwazji na Czechosłowację w 1968r. To przecież właśnie ZSRR dokonało tej inwazji i to właśnie z tej strony znów płynie na Europę niebezpieczeństwo. Najprawdopodobniej jednak oba te kraje już dzisiaj zdają sobie sprawę ze swojej zależności ekonomicznej względem Rosji.

Smaczku dodaje jeszcze fakt, że wybory parlamentarne w Czechach w 2013 roku wygrała Czeska Partia Socjaldemokratyczna, wraz z Akcją Niezadowolonych Obywateli oraz.... Komunistyczną Partią Czech i Moraw. Ta ostatnia jest bezpośrednim spadkobiercą działającej wcześniej Komunistycznej Partii Czechosłowacji.

Chociaż może wydawać się to dziwne i wręcz absurdalne - to nadal w XXI wieku mamy w tej części Europy państwa, w których rządzą partiie oficjalnie nazywające się komunistycznymi i propagujące ideologię komunistyczną, stojące w pełnej konfrontacji do idei wolnego rynku, kapitalizmu oraz wartości demokratycznych. Rosja doskonale wie, jak wykorzystywać takie "perełki" i ja widać - tym razem również intuicja ich nie zawiodła.

- Jarosław Narymunt Rożyński,