Jarosław Narymunt Rożyński

Niemiecka gospodarka złotem stoi

5 maja 2014r

Jakie byłoby najlepsze zabezpieczenie na wypadek upadku EURO, a dalej - Unii Europejskiej ? Złoto. Kto w Europie ma najwięcej złota - jak na ironie Państwo, które najbardziej bogaci się na aktualnym rozkładzie sił, czyli Niemcy.

Gdy poznamy jak na rynkach światowych kształtują się zapasy rezerw złota - możemy dojść do ciekawych wniosków. Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście USA, które w 2010 roku miały co najmniej 8134 ton złota. Drugie miejsce to Niemcy będące w posiadaniu 3396 ton złota.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy znalazł się dopiero na trzecim miejscu z rezerwami na poziomie 2814 ton złota. To znacząco mniej niż w Niemczech i nieporównywalnie mniej niż w USA. To również w jasny sposób pokazuje, że pomimo różnych szkół ekonomii - twardzi gracze stawiają na twarde zasady.

Na trzecim miejscu są Włochy (2452 ton), dalej Francja (2435 ton) i Chiny (1054 ton).

Wszyscy znamy historie o tym jak to polskie złoto wywieziono do USA i Wielkiej Brytanii. Niby tam jest, ale nie wiadomo czy na pewno i na jakich zasadach (czy w ogóle?) możliwe jest korzystanie z tych rezerw. Oficjalne dane mówia, że Polska ma około... 103 tony złota. To trzy razy mniej niż np. Portugalia (382,5 ton), która jest nieporównywalnie mniejsza od Polski.

Można sytuację jeszcze lepiej zobrazować w taki sposób - złoto stanowi 75% rezerw finansowych USA. Odpowiednio dla Francji jest to 70%, dla Niemiec jest to 72%. W Polsce jest to tylko 5% !

Czasem warto się zatem zastanowić, jaki wpływ na naszą gospodarkę i walutę ma ta ogromna dysproporcja. Niewiele trzeba, aby zrozumieć jaki kierunek jest właściwy, a jaki błędny - wystarczy popatrzeć jak to robią inni.

- Jarosław Narymunt Rożyński,