Jarosław Narymunt Rożyński

Putin i Merkel coraz odważniej podejmują działania bez udziału USA i Polski

30 kwietnia 2014r

Jak to możliwe, że krótko po tym jak Angela Merkel odwiedza Prezydenta Barracka Obamę - dowiadujemy się, że Putin i Merkel ustalili plan działania względem Ukrainy ? Czy napewno niemiecki punkt widzenia tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą jest taki sam jak Polaków i Amerykanów ?

Szef OBWE Didier Burkhalter uda się 7 maja do Moskwy - poinformował oficjalnie Kreml. W planach jest wiele "paneli roboczych", ale główna kwestia to oczywiście Ukraina. Będzie rozmawiał z prezydentem Rosji o kryzysie na Ukrainie. Wszystkie ustalenia w tej kwestii zostały wstępnie poczynione w trakcie rozmowy telefonicznej Merkel z Putinem. Nie przez przypadek taka właśnie informacja będzie teraz utrwalać się w mediach - Niemcy i Rosja ustalają telefonicznie i osobiście - co jest dla Ukrainy najlepsze.

Nie za bardzo rozumiem, dlaczego sprawy wewnętrzne niezależnego, wolnego państwa jakim jest dzisiaj Ukraina - mają być ustalane pomiędzy Niemcami i Rosją. Ukraina walczy z separatystami i terrorystami. Jest oczywistym ukłonem Niemiec w kierunku Rosji wysłanie przekazu, że o przyszłości Ukrainy należy rozmawiać w Moskwie, a nie w Kijowie. Nie przyniosło efektu korzystnego dla Rosji porozumienie w Genewie - więc Rosja tworzy wizerunek nowego paktu, tym razem ze znacznie bliższym partnerem jakim są dla niej Niemcy.

Gdzieś w tym wszystkim pojawia się oczywiście stanowisko USA i Polski, które od pierwszego dnia kryzysu - wspierały samodzielność i niezależność Ukrainy. Nie tylko czołowi politycy, ale również dziennikarze przejawiali takie zachowania, którzy w ramach protestów wobec kłamstw rosyjskich rezygnowali z pracy w Russia Today, jak również aktorzy np. Arnold Schwarzenegger, który opublikował w sieci film wysyłając słowa poparcia w walce o demokratyczną Ukrainę.

Cała sytuacja coraz wyraźniej pokazuje, że zarówno Niemcy jak i Rosja, nie pogodziły się ze swoją przeszłością i nie rozumieją dzisiejszych realiów bezpieczeństwa i gospodarki. Załatwianie spraw ponad głową USA, Polski i Ukrainy - szybko skończy się tym, że USA zaczną z Polską i Ukrainą tworzyć realia nowego ładu w Europie - bez udziału Niemiec i Rosji.

- Jarosław Narymunt Rożyński,